中文字幕精品无码一区二区,成全视频在线播放观看方法,大伊人青草狠狠久久,亚洲一区影音先锋色资源

【導學案】Unit 7 Being a Smart Shopper Lesson 8 Project (含答案)仁愛科普版(2024)七年級下冊

資源下載
  1. 二一教育資源

【導學案】Unit 7 Being a Smart Shopper Lesson 8 Project (含答案)仁愛科普版(2024)七年級下冊

資源簡介

Unit 7 Lesson 8 Project
項目名稱 Making a shopping list for a class picnic
項目時長 45分鐘
設計意圖 本項目以“購物與合理消費”為主要話題,為班級野餐活動制作購物清單。通過了解商品價格、規劃物品數量、確定采購清單等一系列活動,引導同學們親身體驗購物全過程,達到形成“合理規劃,理性購物”意識的目的。
核心知識梳理
【項目規劃與設計】
角色扮演
1.演練下面的對話。
A:What’s the shopping list for
B:It’s for Lingling’s class picnic.
A:What do they buy
B:They buy some bread, drinks, chips and bananas.
A:How much bread do they buy
B:They buy 30 loafs.
A:How much are they
B:4 yuan for one loaf, so they cost them 120 yuan.
A:How many drinks do they buy
B:They buy 30 bottles of water.
A:How much are they
B:8 yuan for one bottle, so they cost them 240 yuan.
A:How much chips do they buy
B:They buy 30 bags.
A:How much are they
B:5 yuan for one bag, so they cost them 150 yuan.
A:How many bananas do they buy
B:They buy 5 kilos.
A:How much are they
B:10 yuan for one kilo, so they cost them 50 yuan.
A:How much are they in total
B:They are 560 yuan.
2.根據上面的對話,回答下面問題。
(1)Total cost: yuan.
(2)What do Lingling’s class prepare for the picnic
_____________________________________________________________________
(3)What do you think of their shopping list (開放性試題,回答合理即可)
_____________________________________________________________________
通過小組合作列出班級的野餐清單
1.小組合作,根據玲玲她們班的野餐采購清單進行討論,討論可以從哪些方面節省開支。
According to Lingling’s shopping list, I guess there are 30 students in the class.So it’s necessary to prepare 30 bottles of water.But 30 loafs of bread and 30 bags of chips are too much.Maybe two of them can share one loaf of bread and one bag of chips.At the same time, they can save money in this way.
How to save money:
·Take some water from home.
·_____________________________________________________________________
·_____________________________________________________________________
·_____________________________________________________________________
2.以小組合作的形式,討論列出你們班級的野餐清單。
·If there are 46 students in my class, our shopping list is as follows.
Things to buy Number Price Cost
Bread 23 ¥4/loaf    yuan
Drinks 0 ¥8/bottle 0 yuan
Chips 23 ¥5/bag    yuan
Bananas 5 ¥10/kilo 50 yuan
Total cost:   yuan
展示班級野餐清單
請參照活動二的表格,在全班同學面前展示你們小組的清單并口頭介紹你們是如何省錢的。
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
自我評價
★★★★ ★★★ ★★ ★
Finish the project task carefully
The language is clear and fluent
Have my own ideas in the group discussion
Actively take part in class activities
【答案】
活動一
2.(1)560  (2)They prepare 30 loafs of bread, 30 bottles of water, 30 bags of chips and 5 kilos of bananas.
活動二
1.Two students share one loaf of bread.
Take some snacks from home.
...
2.92 115 257

展開更多......

收起↑

資源預覽

<pre id="tfb94"><li id="tfb94"></li></pre>

<bdo id="tfb94"><rt id="tfb94"></rt></bdo>
  • <menu id="tfb94"><dl id="tfb94"></dl></menu><i id="tfb94"><acronym id="tfb94"><sub id="tfb94"></sub></acronym></i>

    1. 主站蜘蛛池模板: 廉江市| 长丰县| 包头市| 苏尼特左旗| 华蓥市| 永川市| 合山市| 鹤庆县| 马尔康县| 定日县| 阳谷县| 泽州县| 兴海县| 平利县| 东城区| 长沙市| 密云县| 紫金县| 潞西市| 崇信县| 十堰市| 屏南县| 高青县| 洞头县| 汪清县| 射阳县| 文水县| 泰来县| 西乌珠穆沁旗| 余江县| 建德市| 宁夏| 沁阳市| 宿迁市| 连州市| 张掖市| 宝坻区| 久治县| 阳高县| 长治市| 安顺市|